ЯК РОБИТИ РАДІОРОЛИК

ЯК РОБИТИ РАДІОРОЛИК

Виготовлення радиоролика може стати непоганою розвагою. Рекламодавці часто затверджують, що саме ця робота робить їм найбільша приємність. Крім того, увесь процес простий і недорогий.
У радиорекламе ви маєте справу із трьома складеними елементами: голосом диктора, музикою й спеціальними ефектами. Радиоролики можна провадити в студії радіостанцій або ж у будь-якій студії звукозапису.
Якщо ви помніть, на початку книги ми застерігали вас проти того, щоб віддавати проведення реклами на відкуп ЗМІ. Радіо в цьому змісті є виключенням. Радіостанції мають і технічні, і людські ресурси для створення повноцінних радиороликов. Тут часто працюють творчі молоді люди, здатні на нові оригінальні ідеї, які виділять вашу рекламу на тлі всіх інших. Іноді радіостанції можуть навіть безкоштовно розробити й створити ролики для всієї вашої рекламної кампанії (але, звичайно, в ефір їх безкоштовно не пустять). За невелику додаткову плату вам нададуть касету із записами роликів, які ви зможете використовувати для реклами на інших радіостанціях.
Усе починається з гарного сценарію, який насамперед повинен опиратися на гарну ідею. Ідея, обрамлена в слова, музику, спецэффекты, - це і є сценарій.
Ваш рекламний ролик може бути вишуканим або зовсім простим, простіше простого, але як б то ні було він ПОВИНЕН у три секунди прикувати увага слухача й НЕ ПОВИНЕН залишити його в здивуванні; "А чия ж, властиво, це була реклама?".
От трохи факторів, які потрібно мати на увазі, сідаючи за написання сценарію.
Голос Що стосується голосу, то слід ураховувати два моменти: по-перше, у рекламних роликах повинен звучати голос, що приковує увага слухача; по-друге, він повинен добре сполучатися з інформацією, що викладається.
У вас є три щодо недорогих варіанта:.
· використовувати персонал радіостанції;.
· залучати непрофесіоналів-аматорів;.
· використовувати, дикторів-професіоналів.
Використання персоналу радіостанції.
Якщо ви доручите проведення ролика радіостанції, те, можливо, хтось із дикторів зробить запис навіть безкоштовно. Це відмінно - але ви, щоправда, ризикуєте: голос диктора може виявитися настільки знайомим і звичним, що слухачі не звернуть на оголошення ніякої уваги. Щоб уникнути цього, попросите записати для вас ролик з голосом диктора нічних новин або ведучого нічних програм. У цьому випадку є шанс, що середньостатистичний слухач його знати не буде. Або: якщо ви знаєте, що ваші оголошення будуть іти в ефір ранком, нехай ваш текст прочитає людей, що працює у вечірніх передачах. Інакше кажучи, постарайтеся відшукати самий незнайомий голос, це послужить заставою того, що слухач підсвідомо не відключить увагу, слухаючи вашу рекламу. Шукайте наполегливо й цілеспрямовано, і, можливо, ви відкриєте, що навіть у дуже відомих журналістів є сховані таланти, які можна використовувати в рекламі: хтось прекрасно пародіює відомого співака, хтось чудово свистить соловєм і т.д.
Використання аматорів.
Одна з особливостей радіо: навіть непоставлений, нетренований голос може виявитися досить підходящим для реклами. По суті, чим більше відрізняється голос радиоролика від звичних голосів ефіру, тем краще.
Жіночий, дитячий або ваш власний голос може привернути увагу слухачів, оскільки вони просто не очікували його почути.
Зрозуміло, якщо ви самі читаєте текст (або це робить для вас інший непрофесіонал), ви не добєтеся відразу ідеального звучання. Постарайтеся повною мірою використовувати своєрідність мови оратора. Слова й фрази повинні вимовлятися виразно й безпосередньо, так, немов розмова йде з покупцем у вашому магазині або бюро.
Однак будьте дуже обережні й безсторонні в оцінці голосу. Яку б симпатію ви не харчували до того або іншій людині, його голос може звучати напружено або фальшиво. Якщо у вас ювелірний магазин, а наш диктор завиває, як вуличний бляхар, це тільки нашкодить вам. І хто повірить, якщо ви будете завіряти у своєму високому професіоналізмі завмираючим голосом, запинаючись на кожному слові?.
Використання професійних дикторів.
Якщо при проведенні реклами ви прагнете до високих стандартів, можете залучити до читання тексту професійних дикторів або акторів. Це люди, які заробляють свій хліб голосом - вони привнесуть у ваші ролики шарм і красу, їх голосу можуть схвилювати й потрясти...
Ставки професійних дикторів і акторів залежать від їхньої популярності й величини рекламного ролика й коливаються в країнах СНД у дуже широких межах.
Музика.
Роль музики в рекламі важко переоцінити. Музика допоможе людям запамятати ваш ролик. Вона буде нагадувати про нього ще довго після того, як відзвучать слова. Існує безліч можливостей включити музику у ваш радиоролик:.
· замовити твір оригінальної музики;.
· використовувати ліцензійну музику, яку вам надасть радіостанція;.
· заручитися згодою на використання музики відомого композитора (але це важкий і дорогий процес);.
· замовити музику, по стилю схожу на добутки відомих композиторів (створенням такої музики займаються студії звукозапису у великих містах).
Єдине, чого не потрібно робити - приносити з будинку пластинку, щоб використовувати її в ролику, адже тим самим ви порушите авторські права. І хоча Бах або Моцарт не можуть подати на вас до суду, але виконання їх добутків певним оркестром або співаком напевно опікує авторським правом. Не станемо затверджувати, що вас негайно притягнуть до відповіді, але часом це трапляється, і тоді коштує чимало грошей і нервів.
Якщо ви часто рекламуєтеся на радіо й телебаченні, подумайте, можливо, варто замовити для своєї фірми коротеньку мелодію або пісеньку (щось начебто музичного логотипа). Вартість мелодії може доходити до тисяч доларів, але це досить вигідна інвестиція. Удала рекламна мелодія краще, чим що-небудь інше, допоможе клієнтам запамятати вашу фірму. Згадаєте, що ви наспівували сьогодні ранком під душем? Не чи пісеньку, що звучала вчора з телеекрана, що й вихваляє гідності нової жувальної гумки?.
За домовлену плату композитор повинен надати вам кілька варіацій мелодії: для секунд-ного й 60- секундного роликів. Крім того, ви можете замовити ту саму мелодію в різних аранжуваннях: у стилі доля, кантрі, джаз і т.д., щоб використовувати її на різні по спеціалізації радіостанціях.
Якщо ви купите досить багато ефірного часу, радіостанція може безкоштовно запропонувати вам рекламну пісню. Прослухайте їхній пропозиції, але погоджуватися не поспішаєте: звичайно це досить посередні, хоча й досить професійно зроблені, варіації стандартних тем. Краще витратити гроші й одержати щось дійсно оригінальне.
Спеціальні ефекти.
Пиф-Паф, бух, мяу-в-в, дин-дон - це всі (і ще багато чого іншого) і є спецэффекты, які вам запропонують практично на будь-якій радіостанції, причому не будуть вам коштувати ні гроша (хіба що ви зажадаєте дуже вуж вишуканого й незвичайного оформлення). Плескіт хвиль, що бються про мол, допоможе вам продати путівки на Кіпр, а трелі жайворонка - залучити покупців на весняний розпродаж.
Радіо може передати тільки звуки. Однак, користуючись звуками, воно будить фантазію, передає заходи, почуття, зорові образи. Той, хто слухає уважніше, більше запамятає. Не забувайте це.
Як зробити радиоролик. Практичні ради.
Радиоролик, як і будь-яка інша реклама, покликано досягтися трьох цілей:.
· протягом перших трьох секунд привернути увагу слухача;.
· представити ваша пропозиція;.
· дати слухачеві інформацію, необхідну для реагування на пропозицію.
Вам зовсім необхідно виконати ці вимоги, але в якій формі ви їх реалізуєте - справу вашого смаку. Це може бути щось неймовірно екстравагантне або ж, навпаки, щось стриманий^-стримане-підкреслене-стримане.
Оскільки радіо - дуже експресивне ЗМІ, тут дуже заохочується гумор. У таблиці 9 лается приклад сценарію радиорекламы.
Оскільки в 30-секундному ролику в середньому втримується 60-70 слів, інформація повинна бути досить стислої. Дослідження показали, що диктор, який говорить швидко, залучає більше увазі, чому мовець повільно - а крім того, він виголошує у хвилину на кілька слів більше ( особливо професійний диктор) і доносить до слухача більше інформації. Помніть, що на вас при цьому лежить обовязок розробити, виразний і яскравий сценарій.
Незалежно від того, пишете ви сценарій самостійно, за допомогою рекламного агентства, незалежного автора або ж самої радіостанції, почніть зі складання плану, у якому перелічите по пунктах те, що ви прагнете сказати. Не забудьте при цьому, що назва вашої фірми, годинник роботи, адреса й телефон - це інформація, яка повинна бути присутнім в оголошенні обовязково.
Якщо ви вважаєте, що можете багато чого сказати на користь своєї пропозиції, те, можливо, варто розділити цю інформацію на кілька роликів. Приміром, перший ролик повідомить слухачів: "На цьому тижні ресторан "У князя" пропонує клієнтам лососину й курку по-польському по неймовірно низькій ціні - за 49 тисяч". Другий ролик звучить так: "Ресторан "У князя" - перше, що приходить на розум, коли розмова заходить про сімейне торжество або весілля". Якщо ви прагнете, щоб слухач сприймав усі ролики як єдине ціле, можете "обєднати" їх мелодією, голосом диктора або загальним стилем.
Деякі фірми користуються в складанні реклами свої власними принципами. Хтось у кожному ролику не менш трьох раз згадує назву своєї фірми, хтось завжди користується " талісманом" - однієї музичною фразою і т.д.
Яких саме правил дотримуватися - особиста справа кожного підприємця. Якщо, приміром, ваша фірма добре відома на ринку, давно рекламується, використовуючи пісеньку, що запамятовується, то ви могли б виготовити гарний радиоролик, навіть жодного разу не згадавши назву своєї фірми. Однак, як ми вже часто повторювали, що б ви не вибрали - будьте послідовні.
Купони й інші радиопредложения.
"Купон" прикладається до радіо ролику з такою ж легкістю, як і до оголошення в газеті або до посланої поштою брошурі. Досить додати фразу: " Повідомите продавця, коли ви чули цю рекламу, і вам буде надана 20-процентна знижка" або "Принесіть із собою клаптик паперу з написом "бар " Нон-Стоп" і ви одержите безкоштовно фруктовий сік".
Радиокупоны не тільки мобілізують слухачів до дії, але й дозволяють вам простежити за їхньою реакцією на вашу рекламу. Тому їсти зміст пропонувати на різних радіоканалах різні премії (знижки), а потім понаблюдать, за який з них найчастіше звертаються слухачі. Для цієї мети скоротите ваш ролик з 30 до 25 секунд, щоб у пять секунд, що залишилися ведучий міг прочитати короткий текст про премію "вживую" або ж, записавши його попередньо на магнітофон, "підключити" до ролика. Одне з неоціненних переваг радіо - те, що після радиорекламы клієнти відразу ж стягнуться до вашого магазину. Фраза "перші 50 клієнтів обслуговуються безкоштовно (одержують щось безкоштовно)" - дає ефект протягом хвилин, а не годин або днів.
Звуковий девіз фірми.
Якщо рекламна пісенька за якимись причинами вам не підходить, у вашому розпорядженні є ще один непоганий варіант -давати наприкінці кожного ролика девіз вашої фірми, який до цьому випадку називається звуковим девізом. Незважаючи на те що девіз не запамятовується так швидко, як рекламна пісенька, якщо ви придумаєте гарний девіз, те напевно незабаром почуєте його в розмові, як зараз часто чуєте: "Ну дуже смішні ціни!" або "А Московський міський банк нікуди не поспішає!".
Запис ролика.
Після розробки сценарію, вибору голосу, музики й спецэффектов, настає настав час ухвалюватися за запис. Постарайтеся під час запису перебувати в студії. Не можете самі - направте свого представника й прикладете всі зусилля до того, щоб почути ролик, перш ніж він буде пущений в ефір.
Якщо радіостанція невелика, то в студії, можливо, буде перебувати тільки журналіст, що записує ролик, і ви. Журналіст буде при цьому обслуговувати й апаратуру. На більших радіостанціях технічне обслуговування забезпечує інженер звукозапису, і журналіст може зосередитися на творчих питаннях.
Як правило, звукозапис проходить гладко й без ексцесів. Працівники радіо - професіонали й звичайно з півслова розуміють рекламодавця. Іноді може статися, що хтось із них буде квапити вас або переконувати обійтися без двох-трьох "дрібних" деталей, які, однак, видадуться вам істотними. Приміром, на вашу думку, кульмінація мелодії повинна збігатися з кульмінацією текстової інформації. Для досягнення потрібного ефекту прийде кілька раз "прогнати" текст і мелодію. Після 5-6 прогонів журналіст або технік стануть переконувати вас, що "добре й так", "це майже бездоганно" і т.д. Однак не давайте збити себе з користі - зрештою, ви заплатили чималі гроші й має право розраховувати на те, щоб до вашої думки прислухалися.
Однак це не означає, що ви повинні бути глухі до доводів іншої сторони. Помніть, що журналіст може трохи інакше інтерпретувати текст реклами, і не чекайте, що він прочитає його перед мікрофоном саме так, як це собі пред