Вплив реклами на ціни

Вплив реклами на ціни

Оскільки реклама надає продукції додаткову споживчу цінність, отже, вона сприяє підвищенню цін. Вірно?.
А якби фірми припинили настільки дорогу рекламну діяльність, те їх
продукція коштувала б менше. Вірно? Немає.
Не викликає сумніву той факт, що в деяких випадках рекламовані товари коштують дорожче, чим нерекламовані. Однак у багатьох випадках вірно саме зворотне. Приміром, широко рекламовані годинник "Таймекс" коштують дешевше, чим багато значно менш розрекламовані марки наручних годин.
Багато років зовсім не рекламувався болезаспокійливий кошт "Толенол", що реалізовувалося на безрецептурній основі в якості замінника аспірину для тих, хто не міг ухвалювати останній через алергійну реакцію. Продавалося воно за ціною 2 долара 85 центів за 100 таблеток. Потім зявився препарат "Датрил", який рекламувався, що як володіє ідентичною рецептурою й ефективністю. Фірма "Толенол" негайно скинула ціну на свій кошт і приступилася до рекламної діяльності. Надалі обоє виробника вплуталися в активну конкурентну боротьбу на рекламній арені, а ціни тим часом продовжували знижуватися.
Не дуже давно Федеральна торговельна комісія й Верховний Суд винесли постанова, що дозволяла, через стимулюючий вплив рекламної діяльності на умови конкуренції і її значення для підтримки низького рівня цін, ведення подібної діяльності професійним працівникам, наприклад юристам і економістам.
Будь-який однозначний узагальнений висновок про позитивне або негативному впливі реклами на рівень цін швидше за все виявиться занадто спрощеним. Разом з тим можна зробити кілька важливих зауважень про звязок між рекламою й цінами:
  1. Дійсно, реклама оплачується споживачем, що здобувають товар, як одна зі складових витрат компанії. І хоча видатки на рекламні цілі звичайно досить малі в порівнянні із загальним оборотом підприємства, вони можуть побільшати ціну деяких товарів.
  2. Як вказувалося вище, реклама є лише одним з елементів системи масового збуту.
    Ця система дозволяє багатьом виробничим компаніям організувати масове проведення продукції, а тривалий і безперервний цикл масового проведення знижує собівартість одиниці продукції. Потім це зниження собівартості за рахунок організації масового проведення може бути перенесене на споживчий ринок у вигляді більш низьких цін. У цьому випадку реклама непрямим образом виступає як фактор зниження рівня цін.
  1. Багато галузей, такі, як сільське господарство, комунальне господарство й нафтова промисловість, у настільки значному ступені піддалися регулюванню з боку держави, що реклама на ціни їх продукції не виявляє абсолютно ніякого впливу. В останні роки держава приступилася до дерегулювання певних галузей для того, щоб відновити дія регуляторів вільного ринку, що виявляють тиск на рівень цін.
    У подібних ситуаціях реклама дійсно впливала на ціни, іноді підштовхуючи їх нагору, але частіше вниз.
  2. Наша економічна система являє собою складний і динамічний організм із широким діапазоном паралельно функціонуючих ринкових механізмів.
    У це число входять чиста конкуренція, чиста монополія, монополістична конкуренція, монопсония, дискримінаційна монополія, двостороння монополія й олігополія. Приймання організації рекламної й збутової діяльності для різних ринкових структур значною мірою різняться. По